خدمات مجالس

تاریخ نگارش : شنبه ۱۳۹۴/۳/۲۳

خدمات مجالس یا همان تشریفات خدمات مجالس که در برگزاری مراسم عروسی تحولی به پا کرده

 

خدمات و تشریفات مجالس

خدمات مجالس یکی از رشته های شغلی خدماتی می باشد که در آن خدمات مرتبط با عروسی و نامزدی ارائه می گردد.

خدمات مجالس و تشریفات عروسی در شرکت ها یا موسساتی انجام می شود که زمینه شغلی آنها مرتبط با کار خدمات در زمینه عروس ها و دامادها می باشند.

در زمانهای نه چندان دور که موسسات خدمات مجالس وجود نداشت و باغ عروسی نبود،خانواده ها بار سنگین آنرا به دوش می کشیدند، یعنی برای یک شب مراسم عروسی، کل اعضای یک خانواده می بایست دست به دست هم دهند تا بتوانند با زحمت فراوان مراسم آن شب را برگزار کنند،عملا کلیه خدمات مجالس توسط افراد خانواده انجام می شد،هریک از اعضای خانواده یک قسمت از کار را به عهده می گرفت،به عنوان مثال تهیه شیرینی و کیک بر عهده یک نفر بود، خرید میوه و شست وشوی آن بر عهده یک نفر و ...

یعنی در واقع اعضای خانواده برای یک روز کنار هم یک موسسه خدمات مجالس را تشکیل می دادند که بجای اینکه روز عروسی زمان خود را صرف استراحت و رسیدگی به مسائل شخصی کنند تا بتوانند شب مراسم با انرژی از مدعوین استقبال کنند،تمام روز مراسم به انجام کارهای شب اختصاص پیدا می کرد که این موضوع به هیچ وجه مسئله خوشایندی نبود،یعنی کلیه کارهایی که در حال حاضر موسسه خدمات مجالس عروسی بر عهده می گیرد،زمانی تماما توسط افراد خانواده صورت می گرفت،اما تقریبا از سال 1370 این تلنگر ایجاد شد که موسسات خدمات مجالس می توانند بوجود بیایند تا دیگر بار فشار کارهای مراسم عروسی بر دوش اعضای خانواده نباشد.

از اینکه برای اولین بار چه کسی شرکت خدمات مجالس را به ثبت رساند وابداع این شغل و این فکر از کجا آغاز شد،اطلاعات دقیق در دست نیست ولی با تجملاتی شدن مراسم عروسی نیاز به شرکت خمات مجالس بیش از پیش احساس مشد.

با گذشت زمان تعداد افراد خانواده ها به سمت کمتر شدن می رفت و هر خانواده نهایتا دو فرزند داشت که از پس کارهای مراسم عروسی بر نمی آمدند،با بوجود آمدن موسسات خدمات مجالس ابتدا بعضی خانواده ها از سپردن کارهای خود به شرکتهای خدمات مجالس امتناع میکردند،ول با گذشت زمان همه متوجه این موضوع شدند که می توان از چنین شبهایی که فقط یک بار در زندگی اتفاق می افتد بیشتر لذت برد،کم کم خدمات مجالس و شرکت های خدمات مجالس توانستند جای خود را در اجتماع بازکنند.

خدمات مجالس یکی از کارهای سنگین و پر مسئولیت می باشد،هر قسمت از خدمات مجالس به خودی خود نیاز به نیروی مجرب دارد.

با گذشت زمان خدمات مجالس از کارهای عادی که شامل تهیه موارد مورد نیاز مثل میوه و شیرینی و غذا و ...

بود تغییر شکل داد و با تجملاتی شدن مراسم های عروسی،کار شرکت های خدمات مجالس از تدارکات موارد اولیه پا فرا تر گذاشت و وارد مسائل حاشیه ای مانند رسیدگی بیشتر به مسائل دیزاینی و دکوری شد.

دیگر علت اصلی مراجعه خانواده ها به موسسات خدمات مجالس فقط و فقط تامین موارد نباز برپایی عروسی نبود،بلکه بیشتر حال و هوای تجملاتی گرفت.

از آنجا بود که رقابت میان موسسات خدمات مجالس مختلف شکل گرفت.

با زیاد شدن موسسات خدمات مجالس کسی می توانست در این رقابت پیروز باشد نورپردازی که بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد و این چیزی جز داشتن دکورهای خاص و دیزاینهای منحصر به فرد نبود.

از اینجا بود که خدمات مجالس دیگر یک شغل کم هزینه خدماتی نبود،بلکه نیاز به سرمایه گذاری پیدا کرد و تا امروز که شاهد پیشرفت این شغل هستیم،همچنان رقابت بر سر پیروز شدن تجملات ادامه دارد.

 

تصاویر میز شام و سالن و باغ عروسي

خدمات مجالس  خدمات مجالس  خدمات مجالس

خدمات مجالس  خدمات مجالس  خدمات مجالس

 

بازدید : ۲۴۲۳ نفر